Blogu yne Blogu AC Milan Shqip

5.8.16

Pas 30 vitesh, Silvio Berlusconi, ka shitur klubin e AC Milan. Marrëveshja u arrit mes “Fininvest”, që kishte pronësinë e 99.93% të klubit kuqezi dhe një grupi investitorësh nga Kina, që do të paguajnë 740 milionë euro për të blerë klubin italian, 220 milionë euro do të shkojnë për larjet e borxhit. Pas arritjes së marrëveshjes janë firmosur edhe kontratat paraprake. Në orët e ardhshme palët do të zyrtarizojnë marrëveshjen në parim, ndërsa në fund të këtij viti kalendarik, përfundimisht, AC Milan do të ndryshojë pronarin.

Ka qenë një arritje marrëveshje e befasishme sepse klubi i Milan nuk është blerë nga grupi i investitorëve kinez që përfaqësohej nga menaxherët Gancikoff dhe Galatioto (që të dy janë jashtë nga kjo marrëveshje) as nga grupi Fosun, pas të cilit përfshihet menaxheri portugez Jorde Mendes, i cili kishte nisur kontaktet me Silvio Berlusconi gjatë muajit të fundit kur pronari kuqezi doli nga spitali. Grupi aziatik që do të ketë pronësinë e AC Milan përfaqësohet nga menaxheri Yonghong Li. Ky i fundit ka ruajtur sekretin deri në momentin e fundit të bisedimeve, kur u arrit marrëveshje prej rreth 750 milionë eurosh.

Grupi që merr pronësinë e Milan quhet “Sino-Europe Investment Management Changxing”. Bëhet fjalë për një shoqëri që është bashkuar me Haixia Capital (fondi i shtetit kinez për investime). Gjithçka është komanduar nga Yonghong Li, menaxheri që arriti të bindë Silvio Berlusconi. Kjo organizatë mposhti konkurrencën e kinezëve të tjerë që drejtoheshin nga Galatioto, që menjëherë pranoi publikisht se klubi i Milan do të kishte pronarë të rinj. Berlusconi, për ta rikthyer Milan atje ku ka qenë, ka vënë një klauzolë në kontratë që i detyron kinezët të investojnë 350 milionë euro për te vjet, 100 milionë do të investohen që pas firmës mbi kontratë që pritet të ndodhë në orët e ardhshme.

AC Milan News Shqip Logo

7.7.16

“Kur më kontaktoi Milani, u mendova fare pak dhe jam shumë i kënaqur që jam këtu, mendoj se mund ta ndihmoj këtë skuadër, duke u transmetuar emergjinë dhe idetë e mia. Ka disa ditë që po njoh botën Milan, jam lodhur pak, por tani jam më i lirë të punoj në fushë”.

“Berlusconi? Emocion i madh takimi me të, sepse është një person që ka ndryshuar futbollin italian. Ka bërë që fëmijët si unë të dashurohen me Milanin, atë të Arrigo Sachit”.

“Milani ka detyrimin dhe përgjegjësinë që të luajë mirë dhe të arrijë rezultate të mira. Nuk kapim Evropën prej 3 vitesh, ndaj ky është misioni im, është e patolerueshme që Milani të vazhdojë të qëndrojë jashtë Europës. Disa gjëra nuk kanë shkuar mirë, kam për detyrë t’i rregulloj, me një ide loje që është e njëjtë me atë të Milanit. Në bazë të kësaj ideje, do të përzgjedhim lojtarët që i përshtaten më shumë”.

“Lista lojtarësh? Nuk kemi bërë. Borja Valero? Nuk është e vërtetë që kam folur me të dhe as ia kam kërkuar Galianit, por nuk e fsheh që më ka pëlqyer gjithnjë si futbollist. Baka? Para se të jap gjykimin tim për të, më lejoni ta shoh… Është një futbollist ndërkombëtar, shumë i kërkuar në treg, që garanton gola me shumicë”.

“Shitja e Milanit? Është e vështirë të shohësh një Milan pa Berlusconin, por ndonjëherë bëhen sakrifica dashurie. Kapitali i huaj është avantazh për Serinë A”.

“Skema loje? Do të flasim më vonë, nuk jam besnik i një skeme të vetme. Do të nisemi nga një mbrojtje me 4 lojtarë dhe besoj mesfushë me 3 lojtarë. Kuriozitet? Nga skuadra aktuale jam kurioz të njoh Niangun, është një lojtar i rëndësishëm, që mendoj se mund të bëjë më shumë.

“Derbi me Mancinin? Kam marrëdhënie të shkëlqyera me të, respektohemi dhe në fushë ishte shumë altruist: tani i kërkon që të jetë i tillë edhe në derbi”, deklaroi Montella.
Montella prezantohet si trajner i AC Milan
Montella prezantohet si trajner i AC Milan
AC Milan News Shqip Logo

Raportohet se sipërmarrësit e konserciumit kinez kanë filluar kontaktet me klubit Guagzhou për ta blerë kartonin e Jackson Martinez, i cili edhe verën e kaluar ishte cak i Milanit.

Mbetet të shihet se si do të rrjedhin gjërat, por mediat italiane janë të sigurta se ka ardhur koha e transferimeve të mëdha te 18-herë kampioni italian Milan.
Jackson Martinez prap lidhet me Milanin
Jackson Martinez prap lidhet me Milanin
AC Milan News Shqip Logo


Marko Pjaca është një hap larg Milanos.
Megjithatë, fotografia e publikuar e Adriano Gallianit dhe agjentit te Pjaca, Marko Neletilic, vërteton se Milan është vetëm një hap larg talentit të madh kroat.

Nga ana tjetër gazetari italian Gianluca Di Marzio, ka raportuar se Galliani më vonë ka qenë edhe në shtëpinë e presidentit të Dinamo Zagreb, Zdarvko Mamic i cili ka pranuar ofertën e Gallianit dhe tashmë është finaluzar pothuajse tërë transferimi.

Ka lajme se Pjaca deri të shtunën do të duhet t’i kryej edhe vizitat mjekësore me Milanon që mposhti shumë konkurrentë tjerë, por edhe dëshira e lojtarit për të luajtur te Milano ka bërë punë të madhe.
Marko Pjaca shume afer kalimit te Milani
Marko Pjaca shume afer kalimit te Milani
AC Milan News Shqip Logo

14.6.16

Bisedimet ndermjet Silvio Berluskonit dhe grupit te investitorve kinez rreth shitjes shumices se aksioneve te klubit italian te futbollit AC Milan jane shtyre per se paku deri ne fund te Qershorit per shkak te operimit te planifikuar ne zemer te ish kryeministrit italian.

Shitja e AC Milan shtyhet
Imazh: Berluskoni

Kompania Fininvest e familjes Berluskoni, e cila e zoteron klubin AC Milan, ka filluar bisedimet ekskluzive me konsorciumin kinez ne fillim te muajit Maj per te tentuar qe te injektojne nje kapital te ri ne klub i cili ka deshtuar qe te fitoje ndonje gare te madhe ne pese vitet e fundit.

"Afati per negociata eshte shtyre se paku deri me 30 Qershore" nje burim i afert me klubin i ka treguar Reuters. Periudha per bisedime ekskluzive me pare ishte percaktuar te kaloje deri me 20 Qershor.

Bisedimet ishte pritur qe te vazhdonin te henen ne Milano kur Fininvest pritej te takohej me perfaqesuesin e konzorciumit Kinez, burimi i tha Reuters.

Berluskoni pritet qe te operohet te Marten qe te zevendesoje valvulen aortike (ne zemer) defektoze pasi qe eshte shtrire ne spital javen e kaluar. 
AC Milan News Shqip Logo

ACMilan Shqip

Milan Club Albania

Milan – Telegrafi

Marketing

Marketing

Rroba te AC Milan

Marketing

Trenerka te AC Milan

Facebook

Twitter

Google+

 
Rreth AC Milan News Shqip - Lajmet,Transferet,Ndeshjet
Ne kete faqe mund te gjeni ac milan shqip lajmet fundit ne lidhje me transferet, ndeshjet dhe lojetaret e skuadres se milanit. AC Milan News Shqip eshte nje faqe per fansat e AC Milan me lajme te grumbulluara per AC Milan rreth ndeshjeve dhe transferimeve te lojetarve. Lajme per sport ne shqip | Une jam milanist | AC Milan Albania News | AC Milan Shqip
Back to Top